Socialpost

Complete News World

Live: Elections: Austrian Athlete of the Year 2021

Live: Elections: Austrian Athlete of the Year 2021

He lives

The 25th Sporthilfe Lotteries Gala will take place on Thursday at the Konzerthaus in Vienna. The Austrian athletes will be free-selected for 2021. After the top three places were published, it was already clear that there would be a new winner and a new winner in the women’s and men’s categories. The announcement and award can currently be viewed live on ORF1 and in the live broadcast.

The top three selected by Austrian athletes

women: Lisa Hauser (biathlon), Anna Kissenhofer (cycling), Katharina Linsberger (alpine skiing)

men: Vincent Krechmeier (alpine skiing), Jacob Schubert (climbing), Lukas Weischainger (athletics/discus throw)

Team:

  • Winner: Red Bull Salzburg (Football (Soccer))

Other finalists: Johannes Lamparter/Lucas Greider (Nordic Combined), ÖSV Women’s Ski Jump Team (Daniela Irashko Stolz, Sophie Sorchag, Chiara Holzel, Marietta Kramer)

Disabled athlete: Karina Edlinger (cross-country skiing), Janina Falk (swimming), Natalia Eder (athletics/javelin)

Disabled athletes: Walter Uplinger (handbike), Bebo Butch (equestrian sport), Thomas Froehirth (handbike)

Special Olympics – Sportleren: Sarah Maria Baumeger (swimming), Sarah Mullbacher (dance), Joanna Brahmstaller (golf)

Special Olympics – Sportler: Alexander Fleischl (golf), Joachim Lampel (dance), Jürgen Tromer (stock sport)

Note: Members of the Austrian Sports Media Association (SMA) voted for them.

Every Athlete of the Year since 1949

1949 Ellen Mueller Award (Duel) Richard Menabis (RAD)
1950 Dagmar Rom (ski) Walter Zeeman (football)
1951 Ricky Mahringer (ski) Ernst Ocfect (football)
1952 Trud Besser Jochum (skate) Ottmar Schneider (ski)
1953 Trud Klicker (skate) Hermann Paul (mountain climbing)
1954 Fritzy Schwingel (boat) Robert Holos (Motorsports)
1955 Hanna Eagle (ice skating) Gerhard Hanabe (football)
1956 Tony Sealer (ski)
1957 Tony Sealer (ski) and Adolf Christian (bike)
1958 Tony Sealer (ski)
1959 Karl Schranz (ski)
1960 Ernst Hinterser (ski)
1961 Heinrich Thun (athletics)
1962 Karl Schranz (ski)
1963 Heinrich Thun (athletics)
1964 Baby Stigler (ski)
1965 Kurt Presslimer (Kanu)
1966 Emmerich Danzer (ice skating)
1967 Emmerich Danzer (ice skating)
1968 Olga Pal (ski)
1969 Lizzie Prokop (athletics)
1970 Karl Schranz (ski)
1971 Ilona Gusenbauer (athletics)
1972 Trixie Shuba (Figure skating)
1973 Annemarie Brühl (ski)
1974 Annemarie Brühl (ski) David Zwilling (ski)
1975 Annemarie Brühl (ski) Franz Klammer (ski)
1976 Brigitte Habersatter (ski) Franz Klammer (ski)
1977 Annemarie Brühl (ski) Niki Lauda (Motorsports)
1978 Annemarie Moser Brühl (ski) Seb Walcher (skate)
1979 Annemarie Moser Brühl (ski) Armin Kugler (ski jump)
1980 Annemarie Moser Brühl (ski) Tony Einauer (ski jump)
1981 Claudia Christofix Bender (figure skating) Armin Kugler (ski jump)
1982 Claudia Christofix Bender (figure skating) Armin Kugler (ski jump)
1983 Gerda Winkelbauer (Judo) Franz Klammer (ski)
1984 Edith Hrwat (Judo) Peter Seesenbacher (Judo)
1985 Elizabeth Kirchler (skate) Peter Seesenbacher (Judo)
1986 Roswitha Steiner (ski) Michael Hadshev (speed skating)
1987 Sigrid Wolf (ski) Andreas Felder (ski jump)
1988 Sigrid Wolf (ski) Peter Seesenbacher (Judo)
1989 Ulrich Mayer (ski) Rudi Nerlich (ski)
1990 Petra Kronberger (ski) Thomas Muster (tennis)
1991 Petra Kronberger (ski) Stefan Eberharter (ski)
1992 Petra Kronberger (ski) Patrick Ortlieb (ski)
1993 Anita Wachter (ski) Andreas Goldberger (ski jump)
1994 Emmys Hunyadi (Ishnellove) Thomas Stangäsinger (ski)
1995 Ursula Provanter (Kanu) Thomas Muster (tennis)
1996 Theresia Kessel (athletics) Andreas Goldberger (ski jump)
1997 Rinat Gotchel (ski) Tony Polster (football)
1998 Alexandra Mesnitzer (ski) Hermann Mayer (ski)
1999 Alexandra Mesnitzer (ski) Hermann Mayer (ski)
2000 Stephanie Graf (athletics) Hermann Mayer (ski)
2001 Stephanie Graf (athletics) Hermann Mayer (ski)
2002 Mirna Jokic (swimming) Stefan Eberharter (ski)
2003 Michaela Dorfmeister (ski) Werner Schlager (table tennis)
2004 Kate Allen (triathlon) Marcus Rogan (swimming)
2005 Rinat Gotchel (ski) George Tochnig (bike)
2006 Michaela Dorfmeister (ski) Benjamin Reich (ski)
2007 Nicole Hosp (skate) Thomas Vanek (ice hockey)
2008 Mirna Jokic (swimming) Thomas Morgenstern (ski jump)
2009 Mirna Jokic (swimming) Wolfgang Luetzel (ski jumping)
2010 Andrea Fischbacher (ski) Jürgen Melzer (tennis)
2011 Elisabeth Gorgel (skate) Thomas Morgenstern (ski jump)
2012 Marliss Shield (ski) Marcel Hirscher (ski)
2013 Anna Wenger (ski) David Alaba (Football)
2014 Anna Wenger (ski) David Alaba (Football)
2015 Anna Wenger (ski) Marcel Hirscher (ski)
2016 Eva Maria Prim (ski) Marcel Hirscher (ski)
2017 Anna Jacir (on ice) Marcel Hirscher (ski)
2018 Anna Jacir (on ice) Marcel Hirscher (ski)
2019 Vanessa Herzog (speed skating) Marcel Hirscher (ski)
2020 Ivona Dadic (athletics) Dominic Tim (tennis)
2021
Teams of the Year since 1978:
1978 National Football Team
1979 National Football Team
1990 Tennis-Davis-Cup-Team (Muster, Skov, Antonich)
1991 North Combine (Sulzenbacher, Offner, Kaiser)
1992 Quadruple Olympic Champion (Abelt, Winkler, Heidacher, Scholl)
1993 Rowing World Champion (Rantasa, Schulzer, Vaderbauer, Siegel)
1994 Football Champion and UEFA Cup Final Salzburg
1995 Rowing World Champion (Rantasa, Schulzer, Vaderbauer, Siegel)
1996 Rapid football champion and European Cup final
1997 National Football Team
1998 Football Champion Sturm Graz
1999 Men’s Cross Country Relay (Gandler, Stadeloper, Bottoino, Hoffmann)
2000 Olympic sailing champion Roman Haggara / Hans Peter Steincher
2001 snowboarding team (Goldberger, Höllwarth, Horngacher, Loitzl)
2002 North Combine (Beller, Gottwald, Gruber, Stitcher)
2003 North Combine (Beller, Denvel, Gottwald, Gruber)
2004 Olympic sailing champion Roman Haggara / Hans Peter Steincher
2005 snowboarding team (Höllwarth, Loitzl, Morgenstern, Widhölzl)
2006 North Combine (Beller, Gottwald, Gruber, Stitcher)
2007 Under-20 football team
2008 snowboarding team (Schlerenzauer, Koch, Kofler, Morgenstern)
2009 snowboarding team (Loitzl, Schlierenzauer, Morgenstern, Koch)
2010 North Combine (Gottwald, Gruber, Crainer, Stitcher)
2011 snowboarding team (Schlerenzauer, Koch, Kofler, Morgenstern)
2012 snowboarding team (Schlerenzauer, Koch, Kofler, Morgenstern)
2013 European beach volleyball champions Doris Schweiger / Stephanie Schweiger
2014 Sailing world champions Lara Vadlaw / Jolanta Ugar
2015 National Football Team
2016 Paralympic Games Thomas Zajak / Tanya Frank
2017 Women’s national soccer team
2018 Football champion Red Bull Salzburg, who reached the European Cup semi-finals
2019 Football champion Red Bull Salzburg
2020 Football champion Red Bull Salzburg
2021 Football champion Red Bull Salzburg
See also  Could face Rapid Sturm in the Europa League play-off